11 Eylül 2009 Cuma

SNMP ile Cisco Yönlendiricinin Konfigürasyonunu Almak

Bu yazımızda, SNMP ile Cisco marka bir yönlendiricinin konfigürasyonunun uzaktan nasıl alındığını anlatmaya çalışacağız. Topolojimiz aşağıdaki gibi: Bir adet TFTP sunucumuz var, bir adet Cisco yönlendiricimiz var ve bir de komutları konsolundan yazdığımız LINUX CentOS işletim sistemine sahip bir bilgisayarımız var.
Şimdi LINUX CentOS işletim sistemi yüklü bilgisayardan yazacağımız komutlarla hedef yönlendiricinin konfigürasyonunu almaya çalışacağız. Bunun için bir "Perl script"i kullanacağız. "script"imizin adı copy-router-config.pl
Yönlendiricinin işletim sistemini aktarmayı planladığımız Windows XP işletim sistemi yüklü bilgisayarın üzerinde TFTP sunucu servisinin çalışıyor olması gereklidir. Yönlendiricinin konfigürasyonu TFTP ile alınacağı için bu gereklidir.

"script"in kullanımı aşağıdaki gibidir:
./copy-router-config.pl

Göstermeyi planladığımız örnekte yönlendiricimizin IP adresi 192.168.2.222, TFTP sunucumuzun IP adresi de 192.168.2.111 olarak belirlenmiştir. Yönlendiricinin SNMP "community name" değeri de "public"tir.

Aşağıdaki komutu yazdıktan sonra, yönlendiricinin konfigürasyonu TFTP sunucusuna aktarılmış olacaktır.
[root@SSS]#./copy-router-config.pl 192.168.2.222 192.168.2.111 public

"SNMP community" değeri üretilen tüm ağ cihazlarında "public" olarak gelmektedir. "SNMP community" değeri "public" olan Cisco yönşendiriclerin konfigürasyonlarını almak yukarıda da görülebilecği gibi oldukça basittir. Bu nedenle varsayılan değeri "public" olan bu değerin başka ve daha karmaışk bir değerler değiştirilmesi gerekmektedir.

Selçuk Şahin