13 Eylül 2017 Çarşamba

Equifax Veri Sızması

 
 
Kuzey Amerika'da hata yaptın mı, bunun bir bedeli muhakkak oluyor. (Bazı durumlarda kantarın topuzunu biraz kaçırsalar da durum böyle.)
 
ABD'deki Equifax ismindeki kredilendirme kuruluşunun, kendi sistemlerinde kayıtlı yaklaşık 143 milyon kişinin kimlik numaralarını (social security number) ve kredi bilgilerini çaldırması üzerine Equifax firmasında davalar açılmaya başlandı:
 
 
Bu davaların gerisi de gelir gibi görünüyor. ABD Kongresi ve Dipartmınt of Homlent Seküriti de olaya müdahil olmak üzereymiş. EfBiAy da olayı ayrıntılı inceliyormuş bu arada.
 
Ama hacım ya!! Ne kadar abarttınız mevzuyu! Biz "Hayırlısı olsun!" der geçerdik böyle bir şey bizde olsaydı. İki sözcük, biraz hamaset ve hayat kaldığı yerden devam ederdi hiçbir şey olmamış gibi. Cidden çok abartıyosunuz bilader! Easy man! Easy! =))
 
Equifax hisseleri geçen Perşembe'den (07.09.2017) bu yana düşüşe geçmiş olsa da bunun borsadaki hisselere -henüz- çok aşırı bir etkisi olmamış(mış). Fakat Equifax hisselerinde büyük düşüşün olacağı beklenmekte. Bu vahim veri sızması olayından hemen sonra da üç hissedarın, toplam 1,8 milyon dolarlık Equifax hisselerini satmaları belki buna bir işaret olabilir. Equifax, 1,8 milyon dolarlık bu hisse satışlarının veri sızmasıyla ilgisi olmadığını açıklamıştı.
 
Hukuka merakı olanlar için davaların ayrıntılarına buralardan bakılabilir:
 
Biraz da komplo teorisi senaryosu yazalım şimdi: Sam amcanın, verilerin gizliliğini azaltma ve devlete bu konuda biraz daha fazla yetki verip, dolaylı olarak özgürlükleri kısıtlama konusunda elinde birkaç taslak vardır. Ama Sam amca, bu tasarıları hayata geçirmeye çalıştığı takdirde, kamuoyunun buna çok ciddi bir tepkisinin vereceğini ve tasarıların kadük kalacağını, kendisinin de madara olacağını domuz gibi bilmektedir.
 
Bu olası tepkileri yok etmek ya da azaltmak için herkesi ilgilendiren ve herkesi gerilime geçiren "nationwide" bir olaya ihtiyaç vardır. Bunun için elinde zaten, önceden hazırlamış olduğu beş adet senaryosu bulunmaktadır ve bu senaryolardan birisini seçip, çoktan düğmeye basmıştır bile.
 
Bu sefer kurban olarak Equifax şirketini seçmiştir. Zaten Equifax şirketine uzun bir süredir de gıcık olmaktadır. Bu şirket kendisine, vakti zamanında çok pis "lolo" yapmıştır. Sam amca da bunu tabii ki unutmamıştır. Uzun zamandır da bu şirketi ucuza kapatmak niyeti de vardır. Equifax hisselerinin ve şirketin değeri düşünce de şirketi hemen satın almayı planlamaktadır. Bizim bildiğimiz Sam amca zaten, en az iki kuşu gözüne kestirmemişse, elini taşa sürmez. (Güzel bir Hollywood filmi senaryosu size.)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder